Popüler müzik ve podcast platformu Spotify, geçtiğimiz dönemlerde kullanıcıların bir arkadaşlarıyla ortak liste oluşturmasını sağlayan ‘Blend‘ özelliğini duyurdu. Şimdi ise Spotify, ‘Friends Mix’ aracını duyurdu. Bu yeni araç, kullanıcıların arkadaşlarının ne dinlediğine göre oluşuyor. Yeni özellikle birlikte, arkadaşlarınızın müzik seçimlerini takip etmek daha kolay olacak.

Friends Mix listesi için en az üç Blend listesi gerekiyor

Spotify, perşembe günü açıkladığı özellikle, kullanıcıların ve arkadaşlarının müzik zevkine göre otomatik çalma listesi oluşacağını belirtti. Yeni özellik, bir bakıma Blend özelliğine benzese de bazı farklılıkları var. Bunlardan en önemlisi ise çalma listesi.

Blend özelliğinde, iki farklı kişinin dinlediği şarkılar tek bir çalma listesinde yer alıyor ve bun liste belli dönemlere göre güncelleniyor. Friends Mix listesi için ise belli bir şart gerekiyor. Bu şart, en az üç arkadaşınızla oluşturduğunuz üç farklı Blend listesinin olması.

Spotify, bu listeleri dikkate alarak bir algoritma oluşturuyor. Eğer üç farklı Blend listesine sahipseniz uygulamanın ‘Made For You‘ kısmında sizin için hazırlanmış olan Friends Mix listesine erişmeniz mümkün. Ancak, bu özellik şimdilik iOS ve masaüstü uygulamalarda yer alıyor. Android ve Spotify Web kullanıcıları şartları yerine getirse dahi böyle bir listeye erişemez. Spotify bu özelliği şu şekilde açıklıyor:

Friends Mix, sevdiklerinizle oluşturduğunuz karışımlara dayalıdır. Bu nedenle zaten bir arkadaşınızla Blend yaptıysanız, bir Friends Mix alma yolundasınız demektir. İki kişilik üç liste oluşturduğunuzda, Made Four You kısmında yeni bir çalma listesi göreceksiniz: Friends Mix. Global olarak hem ücretsiz hem de Premium kullanıcılar, iOS ve masaüstünde bu listeye erişebilirler.

https://i0.wp.com/shiftdelete.net/wp-content/uploads/2022/07/httpsen.shiftdelete.netspotify-announces-its-current-subscriber-count-2.webp?resize=1170%2C658&ssl=1

Henüz bir Blend listesine sahip değilseniz yapmanız gerekenler şu şekilde:

  • İlk olarak Spotify arama sekmesine Blend yazmanız gerekiyor.
  • Ardından, Blend yapmak istediğiniz arkadaşınız için ‘Davet Et’ kısmına dokunun.
  • Arkadaşınızın daveti kabul ettiği zaman, Spotify sizin ve arkadaşınızın müzik tercihine göre bir liste hazırlıyor. Bu listeden üç tane hazırladığınızda Friends Mix listeniz de otomatik bir şekilde hazırlanıyor.

Spotify tarafından yapılan açıklamaya göre, Friends Mix listesi her gün otomatik bir şekilde güncelleniyor. Bu özelliğin Android için ne zaman geleceği hakkındaysa herhangi bir açıklama yok.

kaynak